HTML

A Fehér Ház folyosói

Blog az amerikai politikáról a magyar olvasók számára. Célunk kettős. Hosszabb elemzésekben megpróbálunk a dolgok mögé nézni, nem elsősorban az eseményeket bemutatni, hanem azok okait, valamint az okok és az események láncolatát. Másrészt rövid cikkekben felvillantunk történéseket, híreket, pletykákat is akár, amelyek éppen aktuálisak Washing- tonban, hogy a magyar olvasók ne csak Obama, Clinton és Palin nevét ismerjék az amerikai politikusok közül.

Facebook

Amerikai politika.

2011.02.16. 13:51 sanya21

Lance Armstrong beveti magát a kampányba -a dohányzás ellen

Címkék: kampány usa kalifornia dohányzás népszavazás törvény lance armstrong

Lance Armstrong a legendás, sokat támadott, rák túlélő, hétszeres Tour de France győztes kerékpáros a napokban be fogja jelenteni visszavonulását. Visszavonul a kerékpározástól, de egyben beleveti magát a kaliforniai kampányba. Na nem a szenátusi/képviselőházi választás érdekli (elsősorban), hanem egy népszavazási kezdeményezés mellé kíván odaállni.

A 39 éves Armstrong lesz Kaliforniai Rákkutási Törvénykezdeményezés (California Cancer Research Act initiative) kampányának társelnöke. Céljuk, hogy az állam minden doboz cigarettára vessen ki további egy dollár adót, és az ebből befolyó összeget teljes egészében a rákkutatásra fordítsák.

Armstrong, akinek a szervezetében 1996-ban diagnosztizáltak rákot későbbi sikereit kihasználva alapította és népszerűsítette a Lance Armstrong Alapítványt (Livestrong), amely többek között az egészséges életmód és a rákellenes harc nagy propagálója. 2009-ben indult globális kampányával az alapítvány 120 millió dollárt gyűjtött össze a rákkutatás szponzorálására.

A fenti állampolgári kezdeményezésről a júniusi rendkívüli választással egy időben szavaznak majd Kaliforniában. Az ötlet Don Perata demokrata politikustól származik, és reményeik szerint több százezer fiatalt tudnak majd leszoktatni a cigarettáról, és több milliárd dollárt gyűjteni a rákellenes kutatások számára.

A nagy dohányipari vállalatok még mérlegelik, hogy belevessék-e magukat a kampányba, vagy harc nélkül engedjék az adó kivetését. Természetesen számos amerikai rák- és dohányzásellenes szervezet már jelezte támogatását.

Armstrong szerint: "A kaliforniai rákkutatási törvény megteremti az alapokat, új rákellenes beruházások számára, és az, hogy felkértek a kezdeményezés társelnökének nagy megtiszteltetés számomra. Én magam nem vagyok kaliforniai, de mint ráktúlélő, aktívan támogatom a hasonló kezdeményezéseket az ország minden pontján. Hálás vagyok, hogy a kaliforniaiak agresszív lépéseket tesznek a világ első számú haláloka ellen. Az erőfeszítés részesének lenni nagy izgalom, és már alig várom, hogy elkezdjünk dolgozni."

Kalifornia amúgy is a dohányzás elleni harc élharcosa az USA-ban. Elsőként vezettek be bizonyos helyeken dohányzást tiltó törvényt - 1989-ben, és ennek hatására (is) a kaliforniaiak fele akkor arányban dohányoznak, mint a teljes országban, csupán a lakosság 9,3%-a. Viszont mivel nem tartották a lépést a többi állammal az árak emelésében attól tartanak, hogy ez az előnyük csökkenni fog.

Ha tetszett a bejegyzés, kérünk csatlakozz Facebook oldalunkhoz!


Forrás: Mike Allen, Politico

Szólj hozzá!

A bejegyzés trackback címe:

https://whitehouse.blog.hu/api/trackback/id/tr782665270

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása